VTEM Logo

  • diş life
  • diş life
  • diş life
  • diş life
  • diş life
  • diş life
Previous Next

İçerikler

Endodonti

endodontiENDODONTİ

Endodonti nedir?

Endodonti, diş pulpası (dişin sinir-damar paketi ) ve dişin kökünü çevreleyen dokuların hastalıklarının tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Diş pulpası nedir?

Dişin en dış tabakası mine,onun altındaki sert tabaka dentin,en içteki tabaka ise pulpadır.Pulpa kan damarları,sinir ve bağ dokusu içermektedir. Dişin içinde yer alır ve dişin kronundan kök ucuna ve çene kemiğine kadar uzanır.

Kanal tedavisi Pulpada meydana genel hasarlarda; eski uygulamalarda dişler çekilmekteydi. Ancak günümüz teknolojisinde dişlere uygulanan kanal tedavisi ile artık tek çözüm diş çekimi olmaktan çıkmıştır. Dişin kök kanalındaki iltihaplı veya zarar görmüş pulpa ( damar-sinir paketi) çıkartılır. Dikkatli ve özenli bir şekilde kök kanalları temizlenip şekillendirildikten sonra kök kanalı doldurulur.Kanal tedavisi sonrası dişe dolgu ve gerekli görülürse kaplama yapılır. Bütün bu işlemlerden sonra dişiniz diğer dişler gibi görevine devam eder.

endodonti1
Neden Kanal Tedavisi?
Eğer dişin kök kanallarındaki canlı doku veya pulpa, diğer adı ile sinirler, iltihaplanmışsa veya canlılığını sürdüremeyecekse kanal tedavisi gerekir.
Çünkü bu dokunun vücuttaki diğer dokular gibi kendini yenileme ve tamir etme kabiliyeti yoktur. Derin çürükler, diş üzerinde yapılan dolgu, diş kesimi gibi işlemler; dişte oluşan kırık ve çatlaklar pulpanın iltihaplanmasına yol açabilir. Buna ek olarak dişe gelen travmalarda, dişte herhangi bir çatlak ya da çürük olmasa da pulpanın iltihaplanmasına ve hasar görmesine yol açabilir. Eğer iltihaplı pulpa tedavi edilmezse, ağrıya ve abseye neden olur.

Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
* Sıcak ve soğuğa karşı uzun süreli hassasiyet
* Çiğnerken oluşan ağrı ya da rahat Çiğneyememe
* Kendi kendine başlayan özellikle de geceleri başlayan ağrı,
* Dişin renk değiştirmesi, apse oluşması, dişe yakın bölgedeki lenf düğümlerindeki ağrı yada elle hissedilen şişlik
endodonti2


Kanal Tedavisi Yapılırken Ağrı Hissedilir mi?
Modern anestezi teknikleri ve maddeleri sayesinde tedavi sırasındaki ağrı en aza indirgenmektedir. Tedavi sonrası birkaç gün dişlerde hassasiyet yada ağrı olabilir.
Tüm bu şikayetler için ağrı kesici alınması hekiminiz tarafından önerilebilmektedir.

Bütün Dişlere Kanal Tedavisi Yapılabilir mi?
Kanal tedavisi ile bazı dişler kurtarılamayabilir. Kanallara girilememesi, köklerdeki kırıklar, yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restore edilemeyecek kadar harap olması başlıca nedenlerdir.

Kanal Tedavisi Dişi Öldürür mü?. Kanal tedavisiyle dişin içindeki canlı doku alındıktan sonra diş sıcağa ve soğuğa karşı hissiz hale gelir, ancak çene kemiğinden ve çevre dokulardan gelen damar veya sinirlerle görevine devam eder ve kemik içinde tutunur. Tedavi sonrası yapılacak uygun bir dolgu ya da restorasyon yardımıyla çok rahat Çiğneyebilir ya da dişinizi protez ayağı olarak kullanabilirsiniz.