VTEM Logo

  • diş life
  • diş life
  • diş life
  • diş life
  • diş life
  • diş life
Previous Next
Pedodonti (çocuk diş hekimliği )

pedontiPedonti
Pedodonti, kelime anlamı “çocuk diş hekimliği “ olan ve doğumdan ergenlik çağının sonuna kadar geçen dönem- de çocukların ağız diş sağlığını inceleyen ana bilim dalıdır. Çalışma kapsamı içinde:

 I)Oluşmuş problemlerin giderilmesine yönelik tedaviler: diş çürüğü tedavisi, diş çekimi, dişlerde travma sonucu meydana gelen kırıkların tedavisi, kanal tedavisi ve amputasyon, fazla madde kaybı olan süt dişlerinin kron kaplamaları,Devamını oku...

dişlerde oluşan renklenmelerin temizlenmesi.
 II) Koruyucu uygulamalar: ağız hijyen eğitimi, ilk muayenede bireye özgü çürük risk faktörlerinin saptanması ve eliminasyon yolları hakkında ebeveynlere bilgi verilmesi, sağlıklı beslenme alışkanlığının diş sağlığına etkisi hakkında bilgilendirme, fluorid uygulamaları, pit ve fissür örtücü uygulamaları, koruyucu ve durdurucu ortodontik tedavilerin uygulanması, spor karşılaşmaları sırasında kullanılan diş koruyucularının uygulanması.
pedodonti1pedodonti2pedodonti3
Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı Diş ve ağız sağlığı problemlerini önlemek amacıyla çocuklar ilk süt dişi sürdüğünde veya bir yaşından geç olmamak kaydıyla ilk        muayene için diş hekimine getirilmelidirler. Ancak böyle olursa ,  diş hekimi çocuğu takibe alabilir,yanlış beslenme alışkanlıkları konusunda aileyi uyarabilir ve çürükten ko- ruyucu uygulamalar hakkında aileyi bilgilendirebilir. Oluşabilecek çürük lezyonlarının erken tedavisi için bu ziyaretlerin 6 aylık aralarla sürdürülmesi önem taşır. Diş çürüğü anneden çocuğa bulaşabilecek bakteriler nedeniyle de oluşur. Bu nedenle, çocuğun biberonu ya da mama kaşığını annenin kendi ağzında deneyerek soğutması, bebeğini ağız çevresine yakın yerlerden öpmesi diş çürüğünün bulaşmasına neden olabilir.
Çocuklar diş macununu ne zaman kullanmaya başlamalıdırlar ve miktarı ne kadar olmalıdır? Çocuklar diş macunu ile 2-3 yaşları civarında tanıştırılmalıdır. Bu yaşlardan önce çocukların dişleri su ve diş fırçası kullanarak temizlenmelidir. Diş ma- cunu kullanılmaya başlandığı zaman özellikle çocuk- lar için üretilenler tercih edilmeli ve çok az miktarda kullanılmalıdır. Çocukların dişleri fırçalanırken, diş ma- cununu tükürmeye teşvik edilmeli, yutmasına izin ver- ilmemelidir.
Biberon Çürüğü Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez
kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu leke- ler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Bebek beslen- mesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.  
        
    pedodonti4pedodonti5pedodonti6
Pit ve fissür örtücüler (fissür sealant) ne demektir? Dişlere faydası nedir? Dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılara pit ve fissür adı verilir. Bu anatomik oluşumlar dar, ince ve derin yapılarından dolayı çoğunlukla diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerdir. Etkili temizlenememelerinden dolayı bakterilerin de etkisi ile dişlerin bu bölgelerinde kolaylıkla çürük başlar. Pit ve fissür örtücüler, akıcı kıvamda dolgu malzemeleri olup bu bölgeleri kapatırlar ve dolayısı ile dişler çürükten korunmuş olur.
Yer Tutucular Süt dişlerinin en önemli görevlerinden biri, ileride sürecek olan sürekli dişlere rehberlik etmektir. Süt dişlerinin çürük veya diş travmaları nedeniyle zamanından önce kaybedilmesi, komşu dişlerin çekim boşluğuna doğru hareketine ve boşluğun kapanmasına neden olarak yer kayıpları ve çapraşıklık ile sonuçlanmaktadır. Çoğu za- man bu yer kayıplarının ortadan kaldırılması için uzun süreli ve pahalı ortodontik tedaviler gerekmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişin oluşturduğu boşluk, altındaki sürekli dişin sürmesine kadar mutlaka bir yer tutucu yapılarak korunmalıdır. Çocukların diş gelişimine, kayıp diş sayısına ve yerine göre yer tutu- cular sabit veya hareketli olarak hazırlanabilirler. Yer tutucular, çekilen süt dişinin altındaki kalıcı dişin ağız içerisine sürmesine kadar ağızda kalmalıdır.